خواب واختلالات خواب

  • نویسنده : زهرا کیافر
  • بازدید : 49
  • نگارش شده در : جمعه 23 آبان 99
  • دیدگاه ها : 0

خواب دیدن / چرا خواب می‌بینیم؟

خواب دیدن از نظر فیزیولوژیکی علل متعدد دارد، در اینجا قصد داریم تا خواب دیدن را از منظر روانشناسی بررسی کنیم:

_ رویاها ابزاری هستند تا ذهن تکانه‌های سرکوب شده، تمناهای ناخودآگاه، ترس‌ها و اضطراب‌ها را با زبانی نمادین به سطح آگاهی بیاورد. ذهن با این رویارویی مسائلی که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد را به واکاوی می‌خواند.

_ ما در رؤیاهایمان می‌توانیم ببینیم که در جسم، ذهن و ژرفای نفس و حتی شهودمان چه می‌گذرد.

_ رویاها ما را به اعماق ناشناختۀ شخصیتمان می‌بردند و با نشان دادن تصاویری به ما فرصت می‌دهند تا ارتباط عمیق‌تری با دنیای پیرامون برقرار کنیم.

_ اشخاص و اشیایی که در رویا می‌بینیم احساسات درونی و ساختار روانی ما را نشان می‌دهند.

_ رویاها نقش تعدیل کننده هیجانات را نیز دارند. در رویا خواسته‌ها و هیجانات سرکوب شده خود را بیرون می‌ریزند.

انواع اختلالات خواب:

1. اختلال بی خوابی (اینسومنیا)

رایج‌ترین اختلال خواب، اختلال اینسومنیا است. بی خوابی می‌تواند مجموعه‌ای از حالات مختلف را در برگیرد. این حالات شامل موارد رو به رو می‌شود: افرادی که در به خواب رفتن مشکل دارند، مکررا بیدار می‌شوند، صبح خیلی زودتر از موعد بیدار می‌شوند و نمی‌توانند مجدد به خواب روند، افرادی که اگر چه ساعات خواب آن‌ها به نظر عادی می‌آید اما صبح روز بعد احساس پر انرژی بودن و سرحالی نمی‌کنند. 

2. اختلال پرخوابی

اختلال پر خوابی عارضه‌ایست که به خواب بیش از حد یا به پایین بودن کیفیت بیداری منجر می‌شود. منظور از پایین بودن کیفیت بیداری این است که فرد به زور از خواب بیدار می‌شود، یا در طول روز خود را به زور بیدار نگه می‌دارد و همواره خواب آلود و خسته است. این افراد به آسانی به خواب می‌روند و ممکن است تا ظهر روز بعد بخوابند.

3. نارکولپسی

حمله خواب یا نارکولپسی اختلالی است که در چرخه خواب و بیداری افراد اشکال ایجاد می‌کند. در این اختلال، فرد در طول روز خواب آلود است و ممکن است خواب REM در بیداری به او حمله کند و ناگهان به خواب برود.

4. اختلال خواب مرتبط با تنفس

بعضی از افراد در طول خواب خود، دچار مشکلات تنفسی می‌شوند. این مشکلات تنفسی باعث می‌شود تا فرد در طول شب چندین بار از خواب بپرد و بعد از 8 تا 9 ساعت خواب نیز، احساس سرحالی نکند.

5. سندرم آپنه خواب

اختلال آپنه خواب، رایج‌ترین اختلال خواب مربوط به تنفس است. کسانی که به این اختلال مبتلا هستند، به هنگام خواب تنفس آن‌ها به طور مکرر متوقف و دوباره شروع می‌شود. واضح‌ترین نشانه این اختلال، خر و پف کردن است. 

 

دیدگاه ها

دیدگاه شما چیست ؟